neljapäev, 21. september 2017

Õppekäik Tõraverre Tartu observatooriumisse

ANNABEL
4.klass käis 20. septembril Tartu observatooriumis. 4. klass läks loodusõpetuse tunniga seoses astooromia teemal õppima. Maja ees tuli meile vastu vanem härra, kes oli meie giid.Ta juhatas meid pea hoonesse sisse. Kõigepealt rääkis giid meile taeva tähtkujudest ja nende nimedesd .Mina sain väga palju uusi teadmisi tähtkujudest. Siis meie giid rääkis meile kosmosest. Me läksime teise majja, kus oli Eesti kõige suurim teleskoop. Meie klass sai teleskoopiga vaadata tähti aga, meie neid ei näinud, sest oli päev. Siis me läksime plaanete uurima. Mulle väga meeldis õppekäik Tartu observatooriumi. Sain väga palju uusi teadmisi. Meie giid oli vaga tore. Mine sina ka Tartu observatooriumi!
KAROLIN
Me käisime 20. septembril Tartu observatooriumis. Kõigepealt me läksime Tartu observatooriumise sisse. Seal rääkis meile üks mees tähtkujudest. Mulle meldis Suur Vanker  ja Väike Vanker. Siis giid rääkis meile päikesest ja kosmosest.Kui ta meile päikesest ära rääkis, siis me läksime tähetorni. Seal me rääkisime teleskoopidest. M sain teada, et see teleskoop, mida me vaatasime oli Eesti suurim teleskoop.
Minule meeldis see päev väga. Me võiksime sinna veel mina.
EMILI

4.klass käis 20.09 Tartu observatooriumis.Käisime klassiga astronoomiat uurimas. Kõigepealt tuli meile õue vastu giid. Siis läksime peamajja ning seal läksime kõigepealt ühte tuppa, kus oli seina peal suur kividest mosaiik pilt. Seal peal olid kividest tehtud tähtkujud ja tähtkujudest rääkis giid meile pikemalt. Pärast seda läksime ühte koridori, kus oli palju pilte kosmosest. Kõige rohkem pöörasime tähelepanu videole, mis näitas päikest lähedalt ja kuidas päike vahepeal plahvatab. Siis kõndisime Tähetorni. Sinna teepeale jäi ka päiksekell, kuid parku läks just siis päike ära. Kui tagasi läksime saime juba kella vaadata. Tähetornis läksime kõigepealt teleskoobi juurde. Siis tegi giid puldiga katuse lahti. See oli väga lahe. Siis näidati kuidas saab teleskoopi pöörata. Saime ka ise teleskoopi vaadata, kuid midagi polnud näha. Siis läksime kaks korrust alla poole stellaariumisse. Seal oli ka väga põnev. Seal oli näha milline näeb Marsi maapind välja. Marsi maapinnas on lõhed ja kõige kõrgem lõhe on 9 km kõrge. Siis vaatasime suure ekraani pealt planeete ja tähtkujusid. Kahjuks ma enda tähtkuju ei leidnud. Marsi kõige väiksem kuu oli läbimõõduga 10 km ja see on päris väike võrreldes Maa kuuga. Siis hakkas meie aeg läbi saama ja hakkasime bussi juurde minema. Meile anti ka väiksed kalendrid. See oli väga tore. Mulle väga meeldis see õppekäik. Sain palju uusi teadmisi  ja tahan sinna kindlasti tagasi minna.
STEN
4.Klass kais 20. septembril Tõravere observatooriumis. Maja ees tuli meile vastu üks vanemat sorti giid, kes juhatas meid majja sisse ühte ruumi. 4.klass õppis uusi tähtkujusid ja nende rahvapäraseid nimesid. Mina õppisin, et tähed on ka surelikud nagu meie. Ma sain teada, et on võimalik näha palja silmaga Andromeeda galaktikat ehk udukogu. Ma õppisin et tähed helendavad vesiniku abil. Sain teada, kuidas määrata põhjanaela asukohta. Siis kõndisime edasi. Giid näitas meile milline on päikese pind. Siis jõudsime majast välja ja hakkasime kõndima tähetorni juurde. Kui me sinna poole teel olime oli seal planeetide nimedega puud. Kui olime tähetorni jõudnud läksime me teleskoobi ruumi. Kui olime teleskoobi juurde jõudnud ja selle ära vaadanud läksime stellaariumisse kus oli Marsi pinna näidis ja ehtne asteroidi tükk mida sai katsuda. Pärast seda läksime toolide peale. Giid näitas meile ühe arvuti programmiga kosmost ja linnutee galaktika ning planeete. Sain teada, et Marsi kuu on 20  km läbimõõduga. Saime näha kuidas kuuvarjutus toimib. Oli tore õppekäik ja jäin oma teadmistega rahule. Soovitan teistel ka sinna minna.
REIMO

Me  käisime 20.09.2017  Tartu observatooriumis. Läksime peamajja. Seal räägiti  tähtkujudest.  Ma sain palju huvitavat teada. Siis läksime tähetorni. Seal nägin kui suur on teleskoop. Oli lahe ja ma sain teada ka andromeeda udukogust. Me saime teleskoobist vaadata taevast, aga päevane aeg oli ja ei näinud midagi. Mulle meeldis väga seal ja me saime näha milline on Marsi maapind. Meil oli lahe päev.
MAIRO-JOHANNES

Me käisime eile 20.septembril 4.klassiga Tõraveres Tartu observatoorumis. Meile tehti rinkäik peamajas kus tehakse päevast tööd. Käisime ka vaatamas Eesti suurimat teleskoopi. Muidugi asus see Tõraveres. Me saime veel teada, et tähed on surelikud. Nad võivad ära kaduda kui neil süsinik otsa saab.Nii võib päike miljardi aasta päras plahvatada ja muutuda kääbustäheks.Tartu observatooriumi peahoonel on kuppel, kus oli kunagi teleskoop, aga nüüd on seal tööruumid. Ma sain veel teada et estcube pole suur. See on peopesa suurune. Ma sain teada, et Marsil on Olümpose mägi ja seal on leitud jääd. Veel sain teada et Andromeeda udukogu on võimalik palja silmaga näha. Andromeeda udukogu võib Linnutee galaktikaga kokku põrgata. Ühesõnaga see oli väga hariv õppereis ja soovitan ka teistel sinna minna.
GRETE-LY

Eile 20.09 käis meie klass Tõravere observatooriumis seoses loodusõpetuse tunniga. Kuna meie loodusõpetuses tulevad teemad nagu  kosmos, maailmaruum, tähed jne. Kui me Tõraverre jõudsime tervitas meid meie tore giid. Alguses uudistasime natuke õuel olevat päikesekella. Seejärel läksime observatooriumi sisse. Sees rääkisime natuke tähtkujudest, kus nad tähistaevas asuvad jne. Kui olime tähtujudega lõpetanud, läksime edasi ning rääkisime päikesest ja Andromeeda udukogust. Seejärel läksime sealt majast välja ning kõndisime seal lähedal asuvasse tähetorni. Tähetorni jõudes läksime kõigepealt treppidest üles kõige tippu, teleskoobi juurde. Seal saime näha, kuidas avatakse kupli aknad ning kuidas pööratakse katust ning teleskoopi. Siis räägiti sellest teleskoobist lähemalt. Sain teada, et see on Eesti kõige suurem teleskoop. Kui olime teleskoobist ära rääkinud läksime mõned korrused allapoole sellaariumisse. Seal näidati meile Kuu ja Maa tiirlemist ümber Päikese. Siis vaatasime natuke tähti ja planeete. Mulle väga meeldis see õppekäik, kuna sain teada rohkem tähtkujudest ja planeetidest ning ka meie giid oli väga tore.
CARINA MAE

4.klass käis eile, 20.septembri Tõravere observatooriumis. Kõigepealt rääkis giid meile tähtkujudest ning tähtedest. Seejärel räägiti meile planeetidest. Seejärel läksime me tähetorni, kus me saime natuke trenni teha ehk me pidime üpris palju treppidest ülesse minema, aga see oli seda väärt, kuna me saime teleskoobiga natuke vaadata taevast, aga mina vähemalt ei näinud mitte midagi. Peale teleskoobiga vaatamist läksme me stelaariumisse, kus meile räägiti päikesevarjutusest jne. Ma õppisin rohkem tähtkujusid. Samuti sain ma teada rohkem planeetidest. Ma soovitan kõigile, keda huvitab astronoomia minna Tõravere observatooriumisse.
MARILIIS

4. klass käis 20. septemberil Tartu observatooriumis. Seal juhendas meid üks vana mees. Mina õppisin, et päike kogu aeg purskab nagu vulkaan. Kui see Maa pole tuleb tekivad virmalised ja võib elekter ära minna. Päikese juurest sellel purskel kulub aega umbes 2 ööpäeva Maani jõudmiseks. Mina õppisin uusi tähtkujusid. Tartu observatooriumis on Eesti kõige suurem teleskoop. Teleskoop asub ühe kupli all. Meie käisime ka seal teleskoobi juures. Teleskoop oli väga suur. Me saime vaadata, aga kahjuks ei näinud me tähti vaid pilvi. Mulle  meelidis vaadata kuidas kupli luugid avanesid ja sulgusid. Me nägime seal ehtsat meteooridi tükki. Marsil on 2 Kuud aga need on väiksed. Mulle meeldis stelaariumis. Meie teema oli astronoomia. Ma sain teada veel, et inimesed on ise tähtkujud teinud. Mulle meeldis seal väga. Soovitan teistel ka!
LIISA-LOTTE

Me käisime eile 20. septembril õppekäigul Tõravere observatooriumis. Me käisime seal loodusõpetuse tunni jaoks ning õppisime seal astronoomia teemat. Saime teada erinevate tähtkujude kohta ning kuidas leida põhjanaela. Meie giid oli väga väga tore, ta oskas kõike väga hästi lahti seletada. Me käisime kõigepealt peamajas ja siis läksime vaatasime teleskoopi ja kõik said vaadata teleskoopi. Ma sain teada, et päike kaob, aga see juhtub alles 4-5 miljardi aasta pärast sain ka teada, et päikese eluiga kestab 9 miljardit aastat ja kui see aeg läbi on, siis päike plahvatab ja muutub väikeseks täheks. Ma sain ka teada, et on võimalik palja silmaga näha Andromeeda udukogu. Me käisime ka stelaariumis. Seal nägime ehtsat meteooriti ja saime teada rohkem päikese ning kuu varjutusest. Enne kui me teleskoopi vaatama läksime vaatasime ka ühte videot kuidas päike paiskas välja valguskiiri ning saime teada, et siis kui päike sellist asja teeb võivad tekkida virmalised või elekter ära minna. Mulle meeldis kõige rohkem stelaariumis. Kokkuvõttes oli seal väga, väga lahe ning ma soovitan teistel ka kindlasti sinna minna näiteks pere, sõbra või klassiga.



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar